Aktualności‎ > ‎

Żyj smacznie i zdrowo!

opublikowane: 26 mar 2015, 14:25 przez Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej   [ zaktualizowane 27 mar 2015, 05:15 ]

V edycja programu

„Żyj smacznie i zdrowo!"

 

W bieżącym roku szkolnym tak jak w latach ubiegłych uczniowie  Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej wzięli udział w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo” skierowanym do uczniów gimnazjów w całej Polsce. Celem programu jest przekazanie młodzieży zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, zachęcanie ich do pierwszych prób gotowania, rodzinnego spożywania posiłków. W ramach programu podejmowane są również ważne społecznie tematy marnowania żywności, niedożywienia, a także zmniejszania ilości odpadów, zużycia energii i wody.                 

Po zgłoszeniu się do programu nasza szkoła otrzymała bezpłatny zestaw dydaktyczny (scenariusze lekcji, materiały edukacyjne na płytach CD, plakaty i plansze edukacyjne, książeczki kulinarne).                                                                                             

W ramach zajęć technicznych, w oparciu o materiały edukacyjne zostały przeprowadzone lekcje w kl. IIIc gimnazjum, co było warunkiem  udziału w Ogólnopolskim Konkursie „ Żyj smacznie i  zdrowo”.                              

Nasze Gimnazjum w konkursie reprezentują :

Kinga Nowak z kl. IIIc gimnazjum w kategorii: plakat

Wioletta Król i Joanna Świątańska z kl. IIIc gimnazjum w kategorii: wydarzenie społeczne

Jako wydarzenie społeczne uczennice  wybrały spotkanie z dziećmi klasy Id szkoły podstawowej. Pod kierunkiem nauczycielki zajęć technicznych pani Barbary Pater przygotowały lekcję na temat „Chcę być zdrowy- jem warzywa i owoce”.

Celem lekcji było pogłębienie wiedzy dzieci na temat znaczenia dla zdrowia człowieka jedzenia warzyw i owoców, a także kształtowanie nawyków ich codziennego spożywania. Dzieci miały poprzypinane do swoich bluzeczek papierowe, kolorowe warzywa i owoce, utrwalały sobie ich nazwy, określały ich kształt, kolor, smak.                                                                                                            

Podczas spotkania dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące warzyw i owoców, brały udział w zabawach dydaktycznych - rozdzielania owoców i warzyw znajdujących się w wiklinowym koszu. Ponadto uczestniczyły w zabawach  ruchowych. Wiele radości dostarczyła im zabawa „Czy wiesz co jesz?”. Uczniowie mając zasłonięte oczy częstowali się kawałkami owoców i warzyw i odgadywali, co jedzą. Podczas zabawy radości nie było końca. Lekcja zakończyła  się degustacją owoców.                                                                                    

Prace konkursowe zostały zgłoszone i przesłane do organizatora  konkursu, a jego rozstrzygnięcie nastąpi do 30-tego kwietnia 2015 r. 

Żyj smacznie i zdrowo