Charakterystyka szkoły

Nasza szkoła umiejscowiona jest na południu Polski w Beskidzie Niskim w dolinie rzeki Białej. Bobowa oddalona jest o około 50 km od granicy ze Słowacją. Region nasz jest bogaty w tradycje historyczne. Bobowa słynie z wyrabianych tu przez utalentowanych artystów koronek klockowych.
    Sytuacja społeczno-ekonomiczna naszego regionu jest trudna w związku z dużym bezrobociem spowodowanym zmianami gospodarczymi i całkowitym brakiem przemysłu. Znaczna część społeczeństwa pracuje poza granicami kraju.Sytuacja ta przekłada się na status materialny społeczności. Szczególnie widoczne jest to w środowisku szkolnym. Szkoła wychodzi naprzeciw takim problemom, stara się zapewnić pomoc dzieciom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji społecznej i ekonomicznej poprzez pozyskiwanie sponsorów na ich dożywianie i zakup podręczników, udostępnia im świetlicę środowiskową. Pomimo trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej uczniowie czuja się w szkole bezpiecznie dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli i rodziców.
    Uczniowie mogą korzystać z pomocy szkolnego logopedy, pedagoga i pielęgniarki. Mamy do czynienia z wieloma przypadkami dysfunkcji u uczniów. Szkoła kształtuje postawy tolerancji wobec uczniów niepełnosprawnych. W szkole utworzone zostały klasy integracyjne i klasa specjalna dla tych uczniów.
     Dodatkowo szkoła oferuje uczniom szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych. Bardzo mocno rozwija się u nas siatkówka dziewcząt i chłopców. Nasi uczniowie uzyskują spore sukcesy na tym polu. Odbywają się u nas również inne zawody sportowe, w których uczniowie biorą aktywny udział i odnoszą sukcesy.
    W szkole działa stołówka, która codziennie serwuje gorący, jednodaniowy zbilansowany posiłek dla uczniów całej gminy. W szkole i przy szkole znajdują się również sala gimnastyczna, siłownia, nowoczesna hala sportowa i boisko "Orlik".
     W szkole uczy się ponad 630 uczniów i pracuje ponad 50 nauczycieli. Szkoła organizuje wiele imprez i uroczystości kulturalnych.